CPTSD פוסט טראומה מורכבת פוגעת בתהליך קבלת ההחלטות

מהשפעות פוסט טראומה מורכבת.jpg

* תהליך קבלת החלטות הוא בין הגורמים הראשונים שנפגעים בהתעללות רגשית ומשפיע גם על מסקנות וגם על טעויות בפרשנות התקשורת עם הסביבה המיידית. השלכות אלה באות לידי ביטוי ביתר שאת בקשרים חברתיים ובקשרים משפחתיים וזוגיים, אך גם בבחירת עיסוק ובנטיה לפשרות, שכלל לא הולמות את כישוריכם וכישרונותיכם.

בין אם הייתם ובין אם עודכם חשופים להתעללות רגשית סמויה של אדם קרוב ואהוב (בן/בת זוג, אבא/אמא, אח/אחות, סבא/סבתא), אתם חווים וחוויתם טראומה מורכבת. טראומה מורכבת, בשונה מטראומה חד-פעמית ו/או אקראית (כגון תאונת דרכים), נובעת מאלימות אנושית מכוונת. ובשונה מטראומה חד פעמית, המשך החוויה הטראומטית, משך הפוגענות והפגיעות, מתפרשים על פרקי זמן ארוכים, חוזרים וממושכים. החל מהעלבון הראשון שחוויתם מהמתעלל/ת, התחלתם לפתח CPTSD: פוסט טראומה מורכבת (complex post traumatic syndrome).

 

זכותכם להכחיש ולהתכחש, זכותכם לחשוב ולהאמין שאתם מסתדרים ו/או שהתגברתם על כך. זכותכם להמשיך לשקר לעצמכם, שאין מצב שאבא או אמא לא אוהבים את הילדים שלהם, או שמערכת היחסים שיש לכם היא ממש לא אוהבת ותומכת. החנק הפנימי, הבכי הפנימי ואולי גם תלונות בריאותיות שלכם הולכים ומתעצמים ומהווים עדות אילמת ל-CPTSD. נתחים מחייכם ומזכרונותיכם שונו, חלק מאמונותיכם וערכיכם השתנו (שלא מדעת) ואיכות חייכם מתדרדרת, לאיטה בקצב, שניתן בטעות לייחס אותו לגיל ולחלוף הזמן. כאמור, טעות.

 

אם לא פניתם לקבלת טיפול ממוקד בפוסט טראומה מורכבת, היא ממשיכה לחרב

את חייכם בכל רגע נתון - היות שכל תהליך קבלת ההחלטות שלכם הוא שגוי. גם

אם ה-IQ שלכם נושק ל-150 וצפונה. המצפן הפנימי שלכם עבר "כיול מחדש" ע"י

המתעלל/ת ולכן זהותכם הולכת ונמחקת. לכן חוויות ההצלחה שלכם הולכות

ומתמעטות ורגעי אושר שהיו לכם, נדמים כאשלייה. גם אם המתעלל/ת נפטרו, התאדו או סתם "נעלמו"מחייכם, בהעדר טיפול, רמת ה-CPTSD שלכם רק תגדל עם הזמן והנזקים לכם ולחייכם רק ילכו וייערמו.

רציונל בריא ואיכותי לא מועיל!

כמו שזוגיות טובה איננה מתבססת רק על סקס טוב, כן שיקול הדעת איננו מתבסס רק על רציונל. שיקול דעת מושתת על היכולת לאסוף, לקבל ולעבד נתונים בצורה אמינה,  יסודית ומדוייקת. הוא מורכב ממספר גורמים כגון עירנות, יסודיות, רציונל, רגשות מאוזנים, יחסיות הולמת, יכולת אמדן, הערכת מצב מדוייקת, זיכרונות אמינים, אמונות וערכים... כלומר, שהעובדה שאתם מסוגלים לפצח את סודות האטום, להסביר את תורת הקוונטים להעביר פרזנטציה למנהלים בכירים ועוד - איננה הוכחה לכך ששיקול הדעת שלכם תקין! עם כל הכאב והצער שבדבר, הוא לא.

שיטת הגסלייטינג, עמעום הדעת, בה נוקטים המתעללים "עוקפת" את הרציונל ותוקפת את ערכי היסוד שלך, האמונות, הפרופורציות (יכולת אמדן), את העמדות שלך, את רגשותיך. בפועל די אם אחד הגורמים עליו מושתת שיקול דעת בריא נפגם, כדי להטות את המסקנות הרציונליות שלך - כי תהליך עיבוד הנתונים שלך נפגע.

בצורה "אבסורדית", למרות ש CPTSD נוצר בגין התעללות רגשית ממושכת של אדם משמעותי בחייכם (גבר או אישה ואפילו בן או בת), ומאחר שמה שמטווח בקרבנות ע"י המתעללים הוא "המצפן הפנימי" שלכם - מה שהופך בפועל לאוייב מספר אחת לכל אדם שנחשף להתעללות רגשית סמויה, הוא הרציונל האנושי.

אמנם, הרציונל האנושי של הנפגעים שמיש לכל נושא אחר (כבעבר), אך מחבל בכל ההחלטה (קטנה כגדולה), הנוגעת אישית לכול נפגע או נפגעת.

מומלץ ושווה לפנות לטיפול ב-CPTSD, פוסט טראומה מורכבת, אפילו ממקום של קטנות אמונה וברמת "זה לא יזיק"! המדובר בהמשך חייכם, בהצלחותיכם, בהשגיכם העתידיים...3-4 סוגי טיפול בתחום (שהוכחו כיעילים מדעית) מבטיחים ב-10-15 שעות טיפול לעקור את שורש הרע ולתת בידיכם כלים ל"תחזוקתכם" בשוטף. סגנון טיפול "קונבנציונאלי" של שיחות עם מטפל/ת אינן יכולות לטפל בפוסט טראומה מורכבת. חייבים לפנות למומחים בתחום, ומותר ורצוי לברר אתם את כמות המטופלים להם כבר סייעו ואת אחוזי ההצלחה שלהם, לפני שמחליטים. המדובר בכסף שלכם, בזמן שלכם ובהמשך החיים שלכם, אז רק למומחים בעלי ניסיון בטיפול בפוסט טראומה ו/או פוסט טראומה מורכבת. לאחר סבב טיפולי ראשון בפוסט טראומה מורכבת, שיחות 'קונבנציונליות' עם מטפל/ת אכן מחזקות את שהושג ומהוות תמיכה ועידוד לכם להתקדם ולשוב לחיים שנועדו לבני אדם חופשיים.

יש לשים לב לעובדה שהאבחנה של פוסט טראומה מורכבת עלולה, להחשב בטעות(!) להפרעת אישיות גבולית - BPD - מה שמכונה בעגה הרפואית FALSE POSITIVE. כי כל מי ששרד או עדיין שורדים התעללות רגשית סמויה, הם במהות אנשים בריאים בנפשם, בעלי מנעד רגשות בריא, שמושפעים מהתעללות של אדם (גבר או אישה), הפגועים בנפשם.  נפגעי התעללות רגשית סמויה (או התעללות מסוג אחר), ממושכת, נוטים להתאים את התנהגותם לזו של המתעללים ולו כמנגנון הגנה (שמופעל ע"י התת-מודע).

המונח "הישרדות" מהווה כותרת יפה, אך זהו מצב איום ונורא, בו בני אדם שרוצים להמשיך לחיות, רוצים להמשיך ולהתקיים, אנוסים "לוותר על כללי הנימוס והערכים היפים". רעב ללחם ו* רעב לאהבה אותנטית, להכרה ולקבלה, דומים למדי. (מחקרים בתינוקות ובילדים, שזכו לתחזוקה גופנית סבירה ול-0 מגע וחום אנושיים יעידו על כך כאלפי עדים).

הביטו בצילום ה-MRI התפקודי שלהלן. הפער הפיזיולוגי בין תחושת הכאב הגופני לתחושת הכאב הרגשי (שחשים דחויים ע"י מי שאוהבים) מינימלי. בהתחשב בעובדה שמתעללים רגשית תמיד "יכו" באותן נקודות תרפה של קרבנותיהם, המדובר בהצטברות חבלות, שלא רק אינן נראות וקשות לזיהוי, אלא גם אינן מקבלות כל שהות או אפשרות להחלים.  המשך קריאה: ביטויי הפגיעה הרגשית בגוף ובבריאות הגופנית של שורדי התעללות רגש.

עדות לפגיעה גופנית של תחושת כאב רגשי

צילום MRI תפקודי משנת 2010 במחקר שהתבצע באנשים שנפרדו מבני ובנות זוג שאהבו עד מאוד. הכאב הגופני נמדד לפי "מכות חום" והכאב הרגשי נמדד בזמן הסתכלות המשתתפים על תמונות אהובי ליבם.

שימו לב שנקודות הפגיעות הן באותם אזורים במוח שמגיבים לפגיעה גופנית ושההבדלים בעוצמת הכאב וסוגי הפגיעה הם מינימלים. מחקרם של איתן קרוס, מרק ברמן, וולטר מישל ואדוארד סמית' מאוניברסיטת קולומביה, ניו-יורק.

לתגובות, הגיגים ואנקדוטות

העתקה ו/או שכתוב למטרות שיווק ו/או פרסום - זו גניבה!

googleef0c864945215cce.html

© האתר למודעות ומידע על התעללות רגשית/מילולית סמויה