top of page

פאנל המומחים
  להתעללות רגשית סמויה

לד"ר ג'וזף מ. קרבר, פסיכולוג קליני, תובנות ומסקנות מאירות עיניים לגבי הקשר בין האהבה לסינדרום שטוקהולם, ביחסי קרבה עם מתעללים

סביר בעיניי שבין הראשונים לקדם את המודעות לתסמונת שטוקהולם בנפגעי התעללות רגשית של אדם/אישה אהובים וקרובים לליבם הוא: Dr. Joseph M. Carver*

התסמונת לא פוסחת על אף נפגע/ת. העצוב הוא, שבמדינת ישראל, שבעת פיגועי הטרור והאיומים, הידע המוביל בטיפול בנפגעים הוא בידי אנשי מקצוע של "כוחות הביטחון".

עצובה מכך העובדה שאנשי מקצוע "אזרחיים" מתקשים לזהות זאת ומדברים על "תלות לא בריאה", "דיכאון", "ערך עצמי ירוד", או על כל אפשרות שנובעת משורש הבעייה. רובם חסרים את כלי הטיפול ממוקדי המטרה.

נכון, זו תסמונת שהוגדרה לראשונה לאחר שוד בנק טרוריסטי. נכון זו תסמונת שמשוייכת לאנשים שנפלו בשבי האוייב או שעברו משך זמן של התעללות רגשית ממוקדת.

בכל המקרים, של רגשות אהבה למתעלל/ת מוסווה, אירועים על רקע טרור ונפילה בשבי מתקיימים כל האלמנטים של סינדרום שטוקהולם!

סקוט באסט, מוביל בחשיפה אישית,

חסרת תקדים, וחולק ידע מדוייק ונרחב על האכזריים שבמתעללים רגשית ביוטיוב.

נרקיסיסטים זה לא מה שחשבתם.

בעת שיוט ברשת, בחיפוש אחר כלים להטיב לענות למישהו שבכל שיחה לחץ לי על "כל הכפתורים", עלה לי בהסח הדעת, סרטון ביוטיוב. הרמקולים שלי היו בהשתק וכאמור חיפשתי טקסטים כתובים. אז הסרטון החל לרוץ בחלון קטן, בעוד אני חופרת למצוא מילות מפתח. חלפו מספר דקות והמוח שלי החל א' לקלוט שברקע רץ סרטון וב' לעבד את המימיקה של הבחור הצעיר שישב מול המצלמה ודיבר, כמשיח לתומו. הוא נראה רגוע ונינוח. הבטתי בכותרת: נרקיסיזם. לא היה לי "מושג ירוק" מה זה צריך להיות. זה כלל לא תאם את מילות המפתח שהקלדתי. משהו בבחור גרם לי לפתוח רמקולים ו"התמסמרתי" לכיסאי.

הרצתי את הסרטון להתחלה ואחריו פתחתי עוד ועוד סרטונים של  Scott Bassett* שנשאו כותרות ש"החלו לדבר אליי". נדמה לי שיש לו כיום יותר מ-100 סרטונים. בינתיים הוא כתב ספר מצליח ונחשב למוביל בנושא נרקיסיזם (למרות שהוא "רק" חווה את אביו הנרקיסיסט ואין לו כל תואר ו/או תעודה בתחום הנפש). אין חכם כבעל ניסיון. סקוט באסט "מצא" על בשרו כל מניפולציה רגשית ורמז למניפולציה, המשמשות נרקיסיסטים. הוא מגדיר כ"א בדיוק כירורגי, חף מכל תרעומת, עצב כעס או רגש שלילי שניתן לזיהוי. בזכות סקוט באסט וסרטוניו גיליתי "שם ופנים" להתנהגיות ומניפולציות של בעלי לשעבר. כלל לא הייתי מודעת להן... כ-20 שנים לאחר גירושיי, הסתבר לי שהייתי נשואה לנרקיסיסט סמוי/מוסווה... שחיי הם תוצר נלווה של  התעללות רגשית סמויה. ועם ההתחוורות, באה ההקלה. הקלה שבאה עם ידע ווודאות.

נכון, לאקס שלי אין אבחנה מפסיכולוג או פסיכיאטר. אין מצב שנרקיסיסטים יגיעו לאיבחון ו/או לטיפול - הם הרי "מושלמים". זו לא אשמתם שהם חיים בעולם בו כל מי שלא שייך לחוג מעריציהם ואוהביהם הוא "פסיכי" ו"דפוק"...

             המשך קריאה על נרקיסיזם>

ד"ר צ'ילדרס, פסיכולוג

קליני, עושה לקידום פוליטי של העמקת ידע, מודעות, בקיאות מקצועית וחקיקה בארה"ב בתחום ניכור הורי

אם יש לכם ילדים משותפים עם מתעלל/ת רגשית סמוי, קיים סיכוי שלפחות אחד מהם "הפך את עורו" כלפיכם ואין כל דרך נראית לעין להחזיר ולו שרידים של שפיות לכם, להם או לקשר ביניכם.

ניכור הורי אינו תלוי גיל הילד/ים. הוא תלוי "יכולות וביצועי" ההורה שקידם לכך.

התחושה של ההורה המנוכר/ת

היא של אבדן אמיתי של ילד/ה, חו"ח.

Dr. Craig Childress * עסק כל שנותיו בעיקר בהבטים של התעללות רגשית סמויה בהורים גרושים וילדיהם, כגון ניכור הורי. זאת ממקום של הבנה עמוקה ונבונה, כולל יכולת והצלחה טיפולית גבוהה. הוא כיום עסוק בלהוביל לשינויים בחקיקה האמריקנית, כדי למנוע סבל בלתי יתואר מילדים ומהורים כאחת. * ילד מנוכר, הוא ילד שאולץ, במניפולציות רגשיות, לטשטש ולמחוק את זכר אחד מהוריו מליבו וממהותו. ברור שכל הורה שעסוק בניכור ילדיו מאמו/אביו לא עושה כן לצורך טובת הילד (!), אלא למען עצמו/ה.

ד"ר צ'ילדרס הבין את החשיבות בידע והכרה החיוניים בכל תהליך לשינוי.

 

במקביל לבניית לובי לשינוי חקיקה ומתן תמיכות הולמות בקהילה לנפגעים, הוא מקדם הדרכת אנשי מקצוע ואת מודעות הציבור וקורא לעירנות של כולם, בעיקר להשפעות ההרסניות על חיי הילדים ועל ההורה שנוכר.

             המשך קריאה ניכור הורי> 

ד"ר פטריק קרנס  Dr. Patrick Carnes* הינו מומחה עולמי בתחום הטיפול בהתמכרויות.

מסתבר שאהבה, רגשות אהבה ותחושות אהבה נקלטים במוח האנושי בדיוק באזורים בהם "נקלטים" התמכרויות לאלכוהול, לסמים ולתרופות. אהבה היא סוג של התמכרות.

ד"ר גרגורי יאנץ   Dr. Gregory l. Jantz *

 הוא היוצא דופן בפאנל המומחים של האתר, היות שהוא רופא הוליסטי רב-תחומי, המתייחס לגוף ולנפש האדם כאל מקשה אחת...

המאמר על התעללות רגשית והשפעותיה המסועפות, משקף את מהות, ערכי ואמונות האתר.

                למעבר למאמר המשותף>

כמו כדור הארץ, הים והיבשה - כן הוליזם
כסא פאנל מומחים

ד"ר סטפני מ. סרקיס, היא בין 20 המומחים הבודדים בעולם שמתמחים ב- 2 תחומים שונים בטיפול הרגשי/נפשי. היא יודעת לזהות ולנטרל מתעללים רגשית מרחוק...

"עמעום"/ גסלייטינג, זו הדרך בה גורמים לזולת לפקפק במציאות שמוכרת לו/לה ו"דרך הבחירה" המועדפת על מתעללים, רודנים, נרקיסיסיטים ומנהיגי כתות, במטרה להשיג שליטה וכח.

כל אחד מאיתנו (בני האדם) פגיע ויגיב כמצופה!

 Dr. Stephanie Sarkis* היא יועצת מדופלמת למבוגרים מטעם ארגון בריאות הנפש האמריקני ומטפלת קלינית לילדים ונוער.

מעבר לקליניקה הפרטית שלה, היא מתווכת ומומחית מטעם ביהמ"ש העליון של פלורידה בתחום המשפחה והקהילה האזרחית ועטורת ציונים לשבח מטעם ארגון הפסיכיאטרים האמריקני (הארגון מוציא לאור מעת לעת את ה-DSM,  הוא המדריך העולמי להגדרות ואבחנות בתחומי ההתנהגות והנפש).

ד"ר סטיב מילר (רופא ילדים ופסיכולוג) ולינדה קייס גוטליב (פסיכולוגית ועו"ס קלינית בכירה),
הם המובילים בעולם בשיטה טיפולית בעלת 100% הצלחה לניכור הורי בקטינים. ניתן ליישם שיטה זו
רק בצו של בימ"ש.
 
Dr. Steven Miller* ז"ל, הלך בנובמבר 2022 לעולמו. בחודשיו האחרונים עוד הופיע בדיונים בבימ"ש בארה"ב כעד מומחה. 

כסא פאנל מומחים

ד"ר איימי בייקר Dr. Amy J. L. Baker*

מומחית אמריקנית, מהמובילים בעולם, לאבחון ולטיפול בניכור הורי, בילדים ובהורים.

מטפלים בתחום ניכור הורי, מרחבי העולם, משתמשים ברשימות הסימנים והתופעות,

שהיא אגדה כבמפת ציוני דרך.

כסא פאנל מומחים
כסא פאנל מומחים
bottom of page