top of page
ברק
שאלת המיליון דולרים למתעללים רגשית

שאלת מיליון הדולר:
האם "הם"מודעים למעשיהם???

האם הם עושים זאת בזדון? בכוונה?

כשבוחנים גישות והתנהגויות של מתעללים רגשית, באיזשהו שלב מתחילים לתהות האם הם עושים זאת בזדון או, שהם כלל לא מודעים למעשיהם הנפשעים? האם זה בשליטתם או לא? האמת היא, שהשאלה הזו מתעוררת מתוך הכאב והצורך האישי של הקרבן "להחליט" עם מי יש לו/לה עסק (לא שזה מקל על המצב של הקרבן...). בין אם בזדון ובין אם לאו, הסבל של הנפגעים הוא אותו סבל.

 

לדברי ד"ר ג'וזף קרבר, יש מי שכן מודעים ויש מי שלא... לנוכח ניסיונו העשיר, חלקם הארי של הקרבנות בהם טיפל במהלך 30 השנים האחרונות, הם קרבנות של התעללות רגשית של בעלי הפרעת אישיות (כמוגדר ב- DSM , ה"תנ"ך" העולמי של האבחון הפסיכיאטרי): הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעת אישיות גבולית הפרעת אישיות אנטי סוציאלית (פסיכופתים/סוציופטים) והפרעת אישיות היסטריונית.

"לדברי" המחוקקים (בעולם המערבי), המעמידים לדין, כולאים ואף מוציאים להורג רוצחים סידרתיים, השייכים לקבוצה זו של הפרעות האישיות, הם יודעים להבחין בין טוב לרע ובהחלט יודעים מה נכון ומה לא.

כשהמדובר בקשר זוגי, רומנטי, הם בני זוג שתלטנים, מתעללים ומניפולטיביים (משפעלים זדוניים). הם מסוגלים להרוס לא רק את הקשר אלא גם את ההערכה העצמית והביטחון שלנו, מצבנו הכלכלי ואת המוניטין שלנו.

 

אם המדובר בהורה, אזי זה ההורה שמתעלם, זונח, מתעלל, אדיש, או הפוגע בבריאות הנפשית של ילדיו. אחת השיטות ה'חביבות עליהם' היא * ענישה בשתיקה (וברור שמי שמשתמשים בשתיקה כאמצעי ענישה להשיג את רצונם, בהחלט מודעים לכך). הוא/היא שהופכים את המשפחה למשפחה לא תפקודית. הורים מנכרים הם דוגמא להורים מתעללים פסיכולוגית/נפשית *בילדיהם. 

הארת עורך:

מערכות משפטיות ברחבי העולם, קובעות את כשירותו של אדם לעמוד לדין על פי יכולתו להבחין בין טוב לרע. עובדה: רוצחים פסיכופתים מוצאים להורג, או מרצים עונשי כליאה של מספר מאסרי עולם.

חוק בדין הפלילי נגד התעללות רגשית היה מיתר את עצם השאלה שבכותרת. היות שאין צל של ספק שמופרעי אישיות אלה יודעים להבחין בין טוב לרע!

(חוק מעין זה כבר קיים ב-8 מדינות, שהבינו שפגיעה נפשית/רגשית בזולת - חומרתה באותה דרגה פלילית של פגיעה גופנית מכוונת).

אם המדובר בחבר/ה, הם חסרי אחריות, אגואיסטים, לא ניתן לסמוך עליהם, חסרי יושר ולרוב מחבלים בחיינו. פשוט כי טובת עצמם, זמנם, רכושם ושאר ענייניהם האישיים תמיד ייתפסו מקום של כבוד אצלם, הגם שאצלינו המדובר במקרה חירום, או צורך אמיתי לתמיכה. זה גם יכול להיות מי מהשכנים: זה/ו שמרכל/ת ומפיצ/ה שמועות, מי ש"מסלק" את  העיתון שלנו ואלה שגורמים לאי-שקט כללי בשכונה.

 

כקולגות במקום העבודה הם מניפולטיביים, חסרי יושר, חסרי אתיקה מקצועית ומוכנים "לדרוך על גוויות" כדי להשיג את מטרות הקידום של עצמם.

 

ברחוב, אלה הם הפושעים, הרמאים, הנוכלים והנצלנים שפוגעים בזולת במכוון ובזדון ו"מתאדים" מייד לאחר מכן, לפני שייתפסו.

כשהמדובר ברווח אישי - הם מודעים ועוד איך

המעניין הוא, שחרף ההתנהגות הבלתי מקובלת (והמזיקה לזולת), כמעט שלא ניתן לראות עליהם אותות מצוקה של לחץ רגשי או חברתי. המתעללים רגשית, המכונים גם * מחרבי הקשרים הם, על פי מחקרים, 9% - 10% מכלל האוכלוסייה. המאפיין המשותף לכולם הוא  "רדידות רגשית". ההשקעה הרגשית שלהם בזולת שואפת לאפס.   המשך קריאה> *היקשרות טראומטית ומקבילתה *תסמונת שטוקהולם.

 

ד"ר קרבר טוען שבמצבי חיים, כשהאנשים הללו מצדיקים את התנהגותם מול הזולת, הם עושים כן בצורה מחושבת, בכוונה ובאמצעות שפעול זדוני (מניפולציה). החלטותיהם, המניפולטיביות שלהם ודרכי התמודדותם מבוססות בד"כ על חישוב-קר ומתוכנן בקפידה, שנועד לשרת רק אותם ואת תכניותיהם. זה בעיקר בולט לעין כשהמדובר בתחום הכלכלי ובכספים - "איכשהו" אתם תממנו אותם. וגם אם הם "מעלימים" מכם ומהמערכת הזוגית כספים - הם יצדיקו את זה באיזושהי "תרומה" או וויתור שהם עשו במערכת הזוגית ש"מקנה להם את הזכות" לנהוג כך, לכאורה.

זה מה שהופך את האנשים הללו למסוכנים בקשרים בין-אישיים - התנהגות קרה ומחושבת, עם צידוקים שנשמעים יחסית "קבילים": הם "משתדלים", אך לא מוצאים מקום עבודה/פרנסה, קשה להם, כואב להם; הם באמת התכוונו לסייע, אבל הם נרדמו מעייפות (שעמום וחוסר מעש...), או הגב נתפס להם, היה להם כאב ראש רצחני... אין המדובר באירועים בודדים, אלא בדרך פעולה שיטתית ועקבית (לעתים נדירות הם כן מפתיעים לטובה ועל כך מתבסס הקשר אליהם, *קשר הבגידה, שדומה למדי לסינדרום שטוקהולם, ממנו סובל/ת כל קרבן של קשר ממושך עם מתעלל/ת רגשית). קשר מעין זה מכונה *היקשרות טראומטית.

 

"בזכות" האקס שלי אני יודעת לפתוח סתימות ביוב, לפרק ולהרכיב רהיטים, להחליף פיוזים, לתקן מכשירי חשמל ביתיים ועוד - הוא "באמת" התכוון לעשות את התיקונים והתחזוקה הביתיים, אבל בפועל הוא כמעט מעולם לא הגיע לכך. לזכותו יאמר שאחד הצידוקים היותר יצירתיים שלו (שהתבסס על תמיכתי החברתית בשוויון זכויות לנשים) היה, שהוא מכבד את הצורך שלי בשוויון זכויות ובעצם הימנעותו מלנקוף אצבע, הוא מאפשר לי להרגיש שוות זכויות... (זה נשמע כמעט קביל, למעט העובדה הפעוטה שהמדובר היה במניעת כל סוג של "תמורה/תרומה גברית" בקשר, ולא בזכות גברית כלשהי, שהוא "העניק" לי ברוחב-לב, מתוך כבוד לאישה ולנשים).

 

... בדיעבד, נראה לי שעשיתי את אותה טעות שעשו ועושים ארגוני נשים - זכותי כאדם ממין נקבה, לעסוק בכל משלוח-יד ולהשתכר ממנו כאדם ממין זכר, זכותי להתחרות על אותם מקומות וקידומים ולזכות בהם על סמך כישוריי כאדם, ובלי כל קשר למגדר שלי. זכותי לבחור לעצמי בני זוג, מבלי שיקראו או יתייחסו אליי כאל "שרלילה"...   וזה בסדר גמור ואפילו מתבקש שגבר ייפתח בעבורי דלתות וסתימות בכיור. זה לא עניין של "זכות", שניטלת ממני - זה עניין של הבעת כבוד והערכה כלפיי - הכרה בי כאדם ממין נקבה (מתוך קבלת המבנה הגופני שלי ויכולותיי הטכניות והמכניות, כבוד לחוסנים שלי וקבלת החסכים שלי).  מעניין מה הוא היה "מוכר" לבן זוגו, במידה שהיה מעדיף, את בני מגדרו...

bottom of page